Home
Open Practice Information
2021 Awards Banquet
AMA Membership
Track Locations
2021 Practice Schedule
2021 Buff Daddy Series
Reads Racing Membership
Costs and Fees
2021 Race Schedule
2021 State Championship
Girls Of Motocross
Hotels and Camping
2021 Race Results
2021 Motopalooza
Media Galleries
Racing Classes
2021 Spring Series Points
2021 Grand Prix Championship
Riders Meeting
Frequently Asked Questions
2021 Summer Series Points
2021 Halloween Spooktakular
Meet the Family
Points Chart
2021 Fall Series Points
Archive Information
Contact Us
 

Reads Racing Unlimited, Inc.
Hangtime MX Park - Akron, Indiana
Sunday September 5, 2021 - Day Race
Motopalooza Round Four

Race Results Race: 1
Open Quad B
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 570 SUZ 852570 Jordanne R. Stichter Goshen, IN DNF DNF 60
Open Quad C
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 78 YAM 5027078 Carter Reber Warsaw, IN 1 3 60
2 34 HON Tommy Simpson Goshen, IN 4 1 50
3 70 YAM Kyle Fishburn 3 2 42
4 269 HON 2303269 Jeremy Graves Laotto, IN 5 4 36
5 59 SUZ 3930409 Aaron Bachtel Plymouth, IN 6 5 32
6 51 HON 229451 Kristin Henson North Mancheste, IN 7 6 30
7 155 YAM Zach Fisher Argos, IN 2 DNF 28
Race Results Race: 2
PITBIKE
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 / KAW 3114903 Trevor Corle Warsaw, IN 1 1 60
2 1 YAM 968510 Thomas Herr Elkhart, IN 3 2 50
3 432 KAW 2182023 Jayda Moormann Laporte, IN 2 3 42
4 851 Unk Ryder Goodman Bourbon, IN 5 4 36
5 10 YAM 2303263 Madison Klinger Akron, IN 4 5 32
6 08 YAM Chloe Locklin Pierceton, IN 6 6 30
7 618 YAM Racer Goodman Bourbon, IN 7 7 28
8 326 YAM Keenan Fisher Plymouth, IN 8 8 26
65 7-11
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 992 YAM 3276992 Levi Hagelgans Bristol, IN 1 2 60
2 168 KTM Cameron Siegle Monticello, IN 2 4 50
3 12 KAW Carson Wilson Hartford City, IN 6 3 42
4 269 KAW Jarhett Mathias Akron, IN 3 6 36
5 444 YAM 2416618 Bentley Wildoner Gas City, IN 5 5 32
6 065 YAM Jaxon Holmes Goshen, IN 7 7 30
7 235 KAW Cooper Gearhart Akron, IN 8 8 28
8 030 COB 3392030 Gavin Vetor Warsaw, IN DNF 1 26
9 205 KAW 2286605 Levi Klinger Akron, IN 4 DNF 24
10 77 SUZ Owen Thiele Fort Wayne, IN 9 DNF 22
Race Results Race: 3
40+
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 209 HON Jeremy Siegle Montecillo, IN 1 1 60
2 478 KAW 621478 Jason Holmes Goshen, IN 2 DNF 50
250 C
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 18 KTM 900663 Spencer Paxson Montpelier, IN 1 1 60
2 296 KAW Chris Clark New Castle, IN 3 2 50
3 110 KTM Landon Plattner St Marys, OH 2 3 42
4 66 YAM 5048538 Ethan Sprague Crown Point, IN 5 4 36
5 408 HON Gary Klinger Akron, IN 4 5 32
Women 12- Up
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 007 KTM 2141054 Rylee Evans Bristol, IN 1 1 60
2 24 KAW Ady Achenbach Zionsville, IN 2 2 50
125cc 2-stroke only
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 088 YAM 2019088 Daniel Starkey Albion, IN 2 1 60
2 x KTM 2207244 Lukas Searer Wheatfield, IN 1 3 50
3 33 YAM 2230458 Zachary Evans Middleberry, IN 3 2 42
4 30 SUZ 2286607 David Weiler Warsaw, IN 4 4 36
25+
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 61 YAM 743661 Jeffrey A. Henson North Mancheste, IN 1 1 60
2 183 YAM David Dickson Mishawaka, IN 2 2 50
3 574 YAM Robert Lindsey Osceola, IN 3 3 42
16+
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 422 KAW 2115614 Trenton Short Anderson, IN 1 1 60
2 472 KAW 2087014 Trey Short Anderson, IN 2 2 50
3 933 YAM Tyler Watkins Marion, IN 3 3 42
4 305 KTM 249305 Nicholas Hunt Fort Wayne, IN DNF DNF 36
Race Results Race: 4
Limited Pee Wee JR 4-6
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 215 YAM Tucker Cloud Pierceton, IN 1 1 60
2 117 KTM Trey Ranly Portland, IN 3 2 50
3 326 YAM Deegan Tracy Warsaw, IN 2 3 42
4 161 YAM Owen Hagelgans Bristol, IN 5 4 36
5 122 YAM Levi Cook Middlebury, IN 6 5 32
6 718 YAM 5064903 Cooper Lundquist Greenfeild, IN 4 7 30
7 830 YAM Hutch Goodman Bourbon, IN 8 6 28
8 409 YAM Abby Manns Akron, IN 9 8 26
9 402 YAM 2303264 Ian W. Manns Akron, IN 7 DNF 24
10 830/ Unk Jaxsyn Arnett Bourbon, IN DNF 9 22
Limited Pee Wee SR 7-8
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KAW 2286605 Levi Klinger Akron, IN 1 1 60
2 622 KTM Jace Hogue Ninevah, IN 2 2 50
3 594 KTM Teegan Underwood Mishawaka, IN 3 DNF 42
Race Results Race: 5
Super Mini 12-16
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 223 KTM Ethan Cerqua Connersville, IN 1 1 60
2 200 KTM Bodie Roth 2 2 50
3 06 KAW 2182023 Jayda Moormann Laporte, IN 3 3 42
4 36 KTM 2206704 Micah Jelinski Mishawaka, IN 4 4 36
5 46 HON Gannon Quiggins Foetville, IN 5 5 32
6 73 KAW Brighton Harrington Markleville, IN 6 6 30
7 129 KTM Gavin Achenbach Zionsville, IN 7 7 28
8 24 KAW Ady Achenbach Zionsville, IN 8 8 26
9 08 YAM Chloe Locklin Pierceton, IN 9 9 24
10 5 KAW Joseph Dadina Dyer, IN DNF DNF 22
Girls 9-14
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 714 SUZ 5017876 Kyleigh Ruhl Nappanee, IN 1 1 60
2 10 YAM 2303263 Madison Klinger Akron, IN 2 2 50
3 08 YAM Chloe Locklin Pierceton, IN 3 3 42
4 478 KAW Jaelyn Holmes Goshen, IN 4 4 36
Open Mini 7-11
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 728 KAW 5017887 Raedyn Ruhl Granger, IN 1 1 60
2 12 KAW Carson Wilson Hartford City, IN 2 4 50
3 168 KTM Cameron Siegle Monticello, IN 4 3 42
4 10 YAM 2303263 Madison Klinger Akron, IN 3 5 36
5 909 YAM Karston Hayslett 5 6 32
6 065 YAM Jaxon Holmes Goshen, IN 6 7 30
7 77 SUZ Owen Thiele Fort Wayne, IN DNF 2 28
8 921 YAM 3276992 Levi Hagelgans Bristol, IN DNF DNF 26
Race Results Race: 6
Mini Quad
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 24 DRR 2291494 Steven Jenkins Crown Point, IN 1 1 60
2 27 PLS Gunner Hassler 2 2 50
DNF 88 DRR 2291495 Cody Jenkins Crown Point, IN DNS DNF
Youth Quad
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 26 Unk Maverick Simpson 1 1 60
2 660 Unk Jayden Simpson 2 2 50
Race Results Race: 7
Schoolboy 1 (12-16)
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 088 YAM 2019088 Daniel Starkey Albion, IN 2 1 60
2 x KTM 2207244 Lukas Searer Wheatfield, IN 1 2 50
3 200 KTM Bodie Roth 4 3 42
4 30 SUZ 2286607 David Weiler Warsaw, IN 5 4 36
5 46 HON Gannon Quiggins Foetville, IN 6 5 32
6 921 KTM Eric Ellsworth Bristol, IN 7 6 30
7 73 KAW Brighton Harrington Markleville, IN 8 7 28
8 273 HON Wyatt Love Kendallville, IN 9 8 26
9 306 KAW Lex Locklin Pierceton, IN 3 DNF 24
30+ B/C
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 445 YAM 0779445 Ryan Wildoner Gas City, IN 1 1 60
2 27 KAW Kevin Ranly 2 2 50
3 231 YAM Nick Mowery Noblesville, IN 3 3 42
250 A
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 472 KAW 2087014 Trey Short Anderson, IN 1 1 60
250 B
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 18w KAW 882964 Daniel J. Wachowski Gary, IN 2 1 60
2 422 KAW 2115614 Trenton Short Anderson, IN 1 2 50
Open A
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 305 KTM 249305 Nicholas Hunt Fort Wayne, IN DNF DNF 60
Open C
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 18 KTM 900663 Spencer Paxson Montpelier, IN 1 1 60
2 110 KTM Landon Plattner St Marys, OH 2 2 50
3 296 KAW Chris Clark New Castle, IN 3 3 42
4 952 KAW 3211913 Kam'ron George Gas City, IN 5 4 36
5 950 KAW Jacob Hopkins Mooreland, IN 4 5 32
Race Results Race: 8
50 Open
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KAW 2286605 Levi Klinger Akron, IN 1 1 60
2 594 KTM Teegan Underwood Mishawaka, IN 2 2 50
3 215 YAM Tucker Cloud Pierceton, IN 3 3 42
4 326 YAM Deegan Tracy Warsaw, IN 4 4 36
5 117 KTM Trey Ranly Portland, IN 5 5 32
6 205/ YAM Wesley Ellsworth Bristol, IN 6 6 30
Limited Pee Wee 4-8
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 75 HON Ryder Harris South Whitley, IN 3 1 60
2 912 YAM Karter Hayslett Wabash, IN 2 2 50
3 122 YAM Levi Cook Middlebury, IN 1 3 42
4 409 YAM Abby Manns Akron, IN 4 DNF 36
DNF 402 YAM 2303264 Ian W. Manns Akron, IN DNS DNF
Race Results Race: 9
85 12-15
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 223 KTM Ethan Cerqua Connersville, IN 1 1 60
2 714 SUZ 5017876 Kyleigh Ruhl Nappanee, IN 2 2 50
3 612 KTM Mason Cowan Connersville, IN 3 3 42
4 36 KTM 2206704 Micah Jelinski Mishawaka, IN 4 4 36
5 115 KAW 3322115 Isaac Newsome Warsaw, IN 5 5 32
6 789 KTM 3353200 Ronald Skinner Elkhart, IN 6 6 30
7 129 KTM Gavin Achenbach Zionsville, IN 7 7 28
8 878 KTM 4128432 Alex Blackshire South Milford, IN 8 8 26
9 7 KAW Auggie Thomas Dyer, IN 9 9 24
10 08 YAM Chloe Locklin Pierceton, IN 10 10 22
85 9-11
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 728 KAW 5017887 Raedyn Ruhl Granger, IN 1 1 60
2 77 SUZ Owen Thiele Fort Wayne, IN 2 2 50
3 888 KAW Wyatt Willinger Harlan, IN 5 3 42
4 10 YAM 2303263 Madison Klinger Akron, IN 4 4 36
5 531 KAW 5018045 Hunter Bussard Warsaw, IN 3 6 32
6 x1 Unk Kaisyn Arnett Bourbon, IN 6 5 30
 
 
Are you a Facebook User?
Race updates and reminders are posted regularly so don’t miss out on this valuable source of information.
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
13253 East State Road 114
Akron, Indiana 46910
(574) 893-1649