Home
Open Practice Information
2021 Awards Banquet
AMA Membership
Track Locations
2021 Practice Schedule
2021 Buff Daddy Series
Reads Racing Membership
Costs and Fees
2021 Race Schedule
2021 State Championship
Girls Of Motocross
Hotels and Camping
2021 Race Results
2021 Motopalooza
Media Galleries
Racing Classes
2021 Spring Series Points
2021 Grand Prix Championship
Riders Meeting
Frequently Asked Questions
2021 Summer Series Points
2021 Halloween Spooktakular
Meet the Family
Points Chart
2021 Fall Series Points
Archive Information
Contact Us
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
Buff Daddy Championship - Round Four
Trojan Raceway - Pierceton, Indiana
Sunday May 30, 2021 - Day Race
Motocross Racing
Race Results Race: 1
30+ B/C
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 167 YAM 2127259 Brandon Cloud Pierceton, IN 2 1 30
2 991 KTM Scot Troyer Elkhart, IN 1 2 25
50 +
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 143 HON 761942 Michael W. Smith Kokomo, IN 1 1 30
250 A
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 212 YAM 2262212 Mason Mcsorley Fort Wayne, IN 1 1 30
250 B
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 17 YAM 3350441 Nick Pozzi Lowell, IN 1 1 30
2 31 KAW 2075935 Jeremiah Ponsler Syracuse, IN 2 DNF 25
250 C
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 518 YAM John J. Peppler Ossian, IN 2 1 30
2 122 KAW 3114903 Trevor Corle Warsaw, IN 1 2 25
3 211 KAW Hunter Blaker 3 3 21
4 66 YAM 5048538 Ethan Sprague Crown Point, IN 5 4 18
5 950 KAW Jacob Hopkins Mooreland, IN 4 5 16
6 90 Gas Clayton Stewart IN 6 6 15
7 24 KAW Grant Peppler Fort Wayne, IN 7 7 14
8 22 Unk Treyven Mckiinley DNF DNF 13
Women 12- Up
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 007 KTM 2141054 Rylee Evans Bristol, IN 1 1 30
125cc 2-stroke only
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 33 YAM 2230458 Zachary Evans Middleberry, IN 1 1 30
2 15 Unk 3041867 Lane Zander Lake Village, IN 2 2 25
3 30 SUZ 2286607 David Weiler Warsaw, IN 3 3 21
4 120 KTM Logan Taylor Yorktown, IN 4 4 18
5 088 YAM 2019088 Daniel Starkey Albion, IN DNF DNF 16
Race Results Race: 2
PITBIKE
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 77 SUZ Owen Thiele Fort Wayne, IN 1 1 30
2 127 YAM Joey Harms 2 2 25
3 10 YAM 2303263 Madison Klinger Akron, IN 3 3 21
4 08 YAM Chloe Locklin Pierceton, IN 5 4 18
5 1 Unk Kaisyn Arnett Bourbon, IN 4 DNF 16
65 7-11
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 529 KTM 2259900 Triton Charlson Chesterton, IN 1 1 30
2 030 COB 3392030 Gavin Vetor Warsaw, IN 2 2 25
3 365 YAM Jacob Cudworth North Judson, IN 3 3 21
4 502 KTM Mason Straeter Rochester, IN 4 4 18
5 205 KAW 2286605 Levi Klinger Akron, IN 5 7 16
6 3 KTM 2260036 Rydes Crakes Three Oaks, MI 8 5 15
7 444 YAM Bentley Wildoner Gas City, IN 7 6 14
8 226 KTM Michael Leyton Peru, IN 6 8 13
9 407 SUZ Carson Sanders Cedar Lake, IN 9 DNF 12
Race Results Race: 3
Open Quad A
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 68 YAM 0834228 Jacob R. Clingaman Peru, IN 2 1 30
2 817 YAM Jalynn Borkholder Nappanee, IN 1 2 25
Open Quad B
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 27 HON Logan Dewey 1 1 30
Open Quad C
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 155 YAM Zach Fisher Argos, IN 1 1 30
2 75 HON 432660 Cameron J. Graves Laotto, IN 3 2 25
3 34 HON Tommy Simpson Goshen, IN 2 3 21
4 78 YAM 5027078 Carter Reber Warsaw, IN DNF DNF 18
Race Results Race: 4
50 Open
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KAW 2286605 Levi Klinger Akron, IN 1 1 30
2 638 KTM Hudson Vanwaardenburg 2 2 25
3 215 YAM Tucker Cloud Pierceton, IN 3 4 21
4 367 COB Jett Cudworth Knox, IN 4 5 18
5 594 KTM Teegan Underwood Mishawaka, IN DNF 3 16
Limited Pee Wee 4-8
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 75 HON Ryder Harris South Whitley, IN 2 1 30
2 402 YAM 2303264 Ian W. Manns Akron, IN 1 2 25
3 44 Unk Chauncey Mix 4 3 21
4 27 YAM Rockne Pries Wabash, IN 6 4 18
5 22 YAM Jackson Meade Albion, IN 3 7 16
6 128 HON Leah Meade 5 6 15
7 409 YAM Abby Manns Akron, IN 7 5 14
Race Results Race: 5
Super Mini 12-16
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 11 SUZ Mathew Goins Knox, IN 2 1 30
2 116 KAW 3705116 Blaine Baney Mentone, IN 1 4 25
3 51 Unk 3043202 Luke Zander Lake Village, IN 3 3 21
4 36 KTM 2206704 Micah Jelinski Mishawaka, IN 5 2 18
5 926 KAW 2237940 Brielle Smith Laporte, IN 4 5 16
Girls 9-14
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 714 SUZ 5017876 Kyleigh Ruhl Nappanee, IN 1 1 30
2 953 KAW 5042953 Lily Mcdonnell Sanders Cedar, IN 3 2 25
3 539 KAW Katharyn Longnecker Plymouth, IN 4 3 21
4 10 YAM 2303263 Madison Klinger Akron, IN 5 4 18
5 08 YAM Chloe Locklin Pierceton, IN 6 5 16
6 379 SUZ Lana O'brien Valparaison, IN 2 DNF 15
Open Mini 7-11
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 935 HON Grant Carmichael Chesterton, IN 2 1 30
2 728 KAW 5017887 Raedyn Ruhl Granger, IN 1 2 25
3 77 SUZ Owen Thiele Fort Wayne, IN 4 3 21
4 127 YAM Joey Harms 3 4 18
5 10 YAM 2303263 Madison Klinger Akron, IN 5 6 16
6 33 KAW Christian Dewulf Niles, MI DNF 5 15
Race Results Race: 6
Mini Quad
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 62 DRR Nicky Plecas Demottee, IN 1 1 30
2 88 DRR 2291495 Cody Jenkins Crown Point, IN 2 2 25
3 27 Unk Gunner Hassler 3 4 21
4 366 COB Jett Cudworth Knox, IN 4 5 18
5 24 DRR 2291494 Steven Jenkins Crown Point, IN DNF 3 16
Mini Quad Jr.
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 100 DRR Madison Shepherd Angola, IN 1 1 30
2 101 APE Quinton Howe IN 2 2 25
Youth Quad
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 26 Unk Maverick Simpson 1 1 30
2 10 Unk Jayden Simpson 2 2 25
Race Results Race: 7
Limited Pee Wee JR 4-6
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 639 KTM Easton Vanwaardenburg Union Mills, [N 2 1 30
2 402 YAM 2303264 Ian W. Manns Akron, IN 1 2 25
3 27 YAM Rockne Pries Wabash, IN 3 3 21
4 409 YAM Abby Manns Akron, IN 4 4 18
5 721 YAM 5014440 Michael Scott 5 5 16
Limited Pee Wee SR 7-8
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KAW 2286605 Levi Klinger Akron, IN 1 1 30
2 594 KTM Teegan Underwood Mishawaka, IN 3 2 25
3 622 KTM Jace Hogue Ninevah, IN 2 3 21
4 510 KTM Camron Peffley Goshen, IN DNF DNF 18
Race Results Race: 8
Schoolboy 1 (12-16)
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 306 KAW Lex Locklin Pierceton, IN 2 1 30
2 15z Unk 3041867 Lane Zander Lake Village, IN 1 2 25
3 116 KAW 3705116 Blaine Baney Mentone, IN 3 3 21
4 30 SUZ 2286607 David Weiler Warsaw, IN 4 4 18
DNF 088 YAM 2019088 Daniel Starkey Albion, IN DNS DNF
40+
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 157 SUZ Jay O'brien Valparaiso, IN 1 1 30
Open A
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 212 YAM 2262212 Mason Mcsorley Fort Wayne, IN 1 1 30
2 339 KTM 758539 Tyler T. Redmon Portage, IN 2 2 25
Open B
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 15 KAW Conner George Bremen, IN 2 1 30
2 991 KTM Scot Troyer Elkhart, IN 1 2 25
Open C
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 950 KAW Jacob Hopkins Mooreland, IN 1 1 30
2 90 Gas Clayton Stewart IN 2 2 25
3 321 KAW 3211913 Kam'ron George Gas City, IN 3 3 21
Schoolboy 2 (14-16)
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 518 YAM John J. Peppler Ossian, IN 1 1 30
2 120 KTM Logan Taylor Yorktown, IN 2 2 25
25+
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 31 KTM Ross Warner La Crosse, IN 1 1 30
16+
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 24 KAW Grant Peppler Fort Wayne, IN 1 1 30
2 224 HON 3349001 Trae Hand Fort Wayne, IN DNF DNF 25
Race Results Race: 9
85 12-15
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 11 SUZ Mathew Goins Knox, IN 1 2 30
2 36 KTM 2206704 Micah Jelinski Mishawaka, IN 3 1 25
3 51 Unk 3043202 Luke Zander Lake Village, IN 2 3 21
4 11g KAW 2154911 Tyson Glenn Goshen, IN 4 4 18
5 115 KAW 3322115 Isaac Newsome Warsaw, IN 6 6 16
6 22 YAM Joey Plecas Demotte, IN 8 7 15
7 878 KTM 4128432 Alex Blackshire South Milford, IN 7 8 14
8 714 SUZ 5017876 Kyleigh Ruhl Nappanee, IN 11 5 13
9 454 HON Wyatt Love Kendallville, IN 10 9 12
10 379 SUZ Lana O'brien Valparaison, IN 5 DNF 11
11 953 KAW 5042953 Lily Mcdonnell Sanders Cedar, IN 9 DNF 10
85 9-11
Finish Number Brand License # Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 935 HUS Grant Carmichael Chesterton, IN 2 2 30
2 77 SUZ Owen Thiele Fort Wayne, IN 1 3 25
3 33 KAW Christian Dewulf Niles, MI 3 4 21
4 728 KAW 5017887 Raedyn Ruhl Granger, IN 7 1 18
5 88 Unk Wyatt Mix 6 5 16
6 10 YAM 2303263 Madison Klinger Akron, IN 5 6 15
7 1 Unk Kaisyn Arnett Bourbon, IN 8 7 14
8 127 YAM Joey Harms 4 DNF 13
 
 
Are you a Facebook User?
Race updates and reminders are posted regularly so don’t miss out on this valuable source of information.
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
13253 East State Road 114
Akron, Indiana 46910
(574) 893-1649