Home
Open Practice Information
2019 Buff Daddy Series
Reads Racing Membership
Track Locations
2019 Practice Schedule
2019 Indiana State Series
AMA Membership
Costs and Fees
2019 Race Schedule
2019 Motopalooza
Media Galleries
Hotels and Camping
2019 Race Results
2019 Grand Prix Series
Girls Of Motocross
Racing Classes
2019 Spring Series Points
2019 Awards Banquet
Related Links
Frequently Asked Questions
2019 Summer Series Points
2019 Halloween Spooktakular
Reads Racing Staff
Points Chart
2019 Fall Series Points
Archive Information
Contact Us
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
Motopalooza - Round Four
Hangtime MX Park - Akron, Indiana
Sunday September 1, 2019 - Day Race
Race Results Race: 1
Open Quad A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 610 YAM Jason A. Klootwyk Michigan City, IN 1 1 60
2 42 HON David A. Dematteo Lakeville, IN 2 2 50
Open Quad B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 238 HON Chris Diskin Lafayette, IN 1 1 60
2 22 HON Anthony Stone Demotte, IN 4 2 50
3 75 YAM Kelsie R. Orr Ossian, IN 2 DNF 42
4 59 YAM Erick Gluth Rensselaer, IN 3 DNF 36
5 404 YAM Jalynn Borkholder Nappanee, IN DNF DNF 32
Youth Quad
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 23 Unk Tarya Crabtree Mulberry, IN 1 1 60
Open Quad C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 88 SUZ Daniel Crabtree Frankfort, IN 1 1 60
2 70 HON Kyle Fishburn Plymouth, IN 5 2 50
3 59/ SUZ Aaron Bachtel Plymouth, IN 4 3 42
4 216 Unk Cale Cummings Sheridan, IN 3 4 36
5 660 HON Jeremy Graves Laotto, IN 6 5 32
6 220 YAM Don Massey Orestes, IN 2 DNF 30
Race Results Race: 2
50 +
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 759 HON Joe Subart Jr Hobart, IN 1 1 60
2 52 SUZ Dan Heingartner Avilla, IN 2 2 50
Women 12- Up
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 007 KTM Rylee Evans Bristol, IN 1 1 60
Open A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 305 YAM Nicholas Hunt Fort Wayne, IN 1 1 60
2 902 KAW Ryan Combs Mccordsville, IN 2 2 50
Open B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 55 YAM Jordan Massey Sheridan, IN 2 1 60
Open C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 950 KAW Jacob Hopkins New Castle, IN 1 1 60
2 670 YAM Triston Kirkwood Macy, IN 2 2 50
3 272 HON Jordan Gray IN 3 3 42
4 14 HON Jeffrey Hopper Whitestown, IN DNF DNF 36
Schoolboy 2 (14-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 212 YAM Mason Mcsorley Fort Wayne, IN 1 1 60
2 511 KTM Ashton Greene Warsaw, IN 2 2 50
3 551 YAM Parker Goble Claypool, IN 3 3 42
25+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 894 YAM Michael Heingartner Waterloo, IN 1 1 60
2 021 KTM Teddy Burns Wheatfield, IN 2 2 50
Throwback Class
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 282 KTM Lance Hancock Michigan City, IN 1 1 60
2 209 HON Jeremy Siegle Montecillo, IN 2 2 50
Race Results Race: 3
Limited Pee Wee 4-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KTM Levi Klinger Akron, IN 1 1 60
2 402 YAM Ian W. Manns Akron, IN 2 2 50
3 010 YAM Cole Pristasch Indianapolis, IN 3 3 42
4 966 KTM Elliott Lock Warsaw, IN 4 4 36
5 42 YAM Teegan Underwood Mishawaka, IN 5 5 32
WHOBBLER
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 75 YAM Ryder Harris South Whitley, IN 1 1 60
Race Results Race: 4
85 12-15
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 188 KAW Kaden Davidson Markle, IN 2 1 60
2 088 KAW Daniel Starkey Albion, IN 1 2 50
3 324 SUZ Jackson Elliott Indianapolis, IN 3 3 42
4 15 Unk Lane Zander Lake Village, IN 4 4 36
5 306 KAW Lex Locklin Pierceton, IN 5 6 32
6 06 KAW Jayda Moormann Laporte, IN 8 5 30
7 33 HSK Zachary Evans Bristol, IN 6 7 28
8 77 KAW Brett Lytle Burlington, IN 7 8 26
85 9-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 / YAM Paxton Goble Leesburg, IN 3 1 60
2 1 KAW Blaine Baney Mentone, IN 2 3 50
3 909 KAW Wyatt Hopper Zionsville, IN 4 2 42
4 36 KTM Micah Jelinski Mishawaka, IN 1 5 36
5 408 YAM Blain Sheetz Etna Green, IN 5 4 32
6 99 KAW Isaac Newsome Warsaw, IN 6 6 30
7 10 YAM Madison Klinger Akron, IN 6 DNF 28
8 212 KTM Bryson Greene Warsaw, IN DNF DNF 26
Race Results Race: 5
30+ A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 894 YAM Michael Heingartner Waterloo, IN 1 1 60
2 759 HON Joe Subart Jr Hobart, IN 2 2 50
250 A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 305 YAM Nicholas Hunt Fort Wayne, IN 1 1 60
250 B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 212 YAM Mason Mcsorley Fort Wayne, IN 2 1 60
2 422 KAW Trenton Short Anderson, IN 1 2 50
3 55 YAM Jordan Massey Sheridan, IN 3 DNF 42
250 C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 122 KAW Trevor Corle Griffith, IN 1 1 60
2 299 YAM Eddie Keller Churubusco, IN 2 2 50
3 401 SUZ Mason Davidson Markle, IN 4 3 42
4 670 YAM Triston Kirkwood Macy, IN 5 4 36
5 112 YAM Mitchell Krumnea Yoder, IN 3 7 32
6 531 KAW Devin Foltz Dunkerk, IN 7 5 30
7 21 HON Caleb Girt Markleyville, IN 8 6 28
8 511 KTM Ashton Greene Warsaw, IN 6 DNF 26
125cc 2-stroke only
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 19 YAM Lucas Brown Fort Wayne, IN 2 1 60
2 11 HON Degan Davidson IN 1 2 50
3 933 YAM Tyler Watkins Marion, IN 3 3 42
4 260 YAM John J. Peppler Ossian, IN 4 4 36
Race Results Race: 6
PITBIKE
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 6 HON James Cloud Columbia, TN 1 DNF 60
2 10 YAM Madison Klinger Akron, IN 2 DNF 50
65 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 51 Unk Luke Zander Lake Village, IN 1 1 60
2 878 KTM Alex Blackshire South Milford, IN 2 2 50
3 13 KTM Johnathan Arnett Warsaw, IN 5 3 42
4 5k KAW Kasey Downs Peru, IN 4 4 36
5 15 YAM Josh Flynn Milton, IN 3 5 32
Girls 9-14
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 926 KTM Brielle Smith Laporte, IN 1 1 60
2 925 YAM Alexis Arnett Warsaw, IN 2 2 50
3 10 YAM Madison Klinger Akron, IN 3 DNF 42
Race Results Race: 7
Limited Pee Wee JR 4-6
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KTM Levi Klinger Akron, IN 1 1 60
2 352 YAM Ace Mason Warsaw, IN 2 2 50
3 402 YAM Ian W. Manns Akron, IN 4 3 42
4 010 YAM Cole Pristasch Indianapolis, IN 3 4 36
5 966 KTM Elliott Lock Warsaw, IN 6 5 32
6 42 YAM Teegan Underwood Mishawaka, IN 5 6 30
Limited Pee Wee SR 7-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 529 KTM Triton Charlson Chesterton, IN 1 1 60
2 351 KTM Dane Mason Warsaw, IN 2 2 50
3 27 COB Callen Motter Churbusco, IN 3 3 42
4 168 KTM Cameron Siegle Monticello, IN 4 4 36
5 259 ET Roman Keeling Walkerton, IN 5 5 32
Pitbike Jr
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 402 YAM Ian W. Manns Akron, IN 2 1 60
2 4 KAW Henry Young Carmel, IN 1 2 50
Race Results Race: 8
Schoolboy 1 (12-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 188 KAW Kaden Davidson Markle, IN 1 1 60
2 19 YAM Lucas Brown Fort Wayne, IN 2 2 50
3 260 YAM John J. Peppler Ossian, IN 3 DNF 42
4 273 KAW Noah Pozzi Lowell, IN 4 DNF 36
30+ B/C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 167 YAM Brandon Cloud Pierceton, IN 1 1 60
2 282 KTM Lance Hancock Michigan City, IN 2 2 50
3 021 KTM Teddy Burns Wheatfield, IN 3 3 42
4 610 YAM Jason A. Klootwyk Michigan City, IN 4 4 36
5 557 HON Jacob Busch Portage, IN 5 5 32
40+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 759 HON Joe Subart Jr Hobart, IN 1 1 60
2 904 YAM Jeffrey Jakubowski Ft. Wayne, IN 2 2 50
16+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 902 KAW Ryan Combs Mccordsville, IN 1 1 60
2 950 KAW Jacob Hopkins New Castle, IN 2 2 50
3 17 YAM Nick Pozzi Lowell, IN 3 DNF 42
Race Results Race: 9
Mini Quad
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 31 Unk Brock Alexander Crown Point, IN 1 1 60
2 141 DRR Andrew Klootwyk Michigan City, IN 2 2 50
3 131 DRR Allison Klootwyk Michigan, IN 3 DNF 42
4 24 APE Raigen Rich Lafayette, IN 4 DNF 36
Mini Quad Jr.
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 259 ET Roman Keeling Walkerton, IN 1 1 60
2 44x APE Colton Sanders Brookston, IN 2 2 50
3 400 DRR Micah Fouts Niles, MI 3 3 42
4 28 DRR Keagan Diskin Lafayette, IN 4 4 36
5 44 HON Jace Hopper Whitestown, IN 5 5 32
Race Results Race: 10
Super Mini 12-16
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 324 SUZ Jackson Elliott Indianapolis, IN 2 2 60
2 088 KAW Daniel Starkey Albion, IN 4 1 50
3 15 Unk Lane Zander Lake Village, IN 3 3 42
4 306 KAW Lex Locklin Pierceton, IN 5 4 36
5 918 KAW Grant Likens North Webster, IN 1 DNF 32
Open Mini 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 51 Unk Luke Zander Lake Village, IN 1 1 60
2 408 YAM Blain Sheetz Etna Green, IN 2 2 50
3 1 KAW Blaine Baney Mentone, IN 3 3 42
4 15f YAM Mason Flynn Huntington, IN 4 4 36
5 212 KTM Bryson Greene Warsaw, IN DNF DNF 32
6 10 YAM Madison Klinger Akron, IN DNF DNF 30
 
 
Are you a Facebook User?
Race updates and reminders are posted regularly so don’t miss out on this valuable source of information.
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
13253 East State Road 114
Akron, Indiana 46910
(574) 893-1649