Home
Open Practice Information
2018 Buff Daddy Series
Reads Racing Membership
Track Locations
2018 Practice Schedule
2018 Indiana State Series
AMA Membership
Costs and Fees
2018 Race Schedule
2018 Motopalooza
Media Galleries
Hotels and Camping
2018 Race Results
2018 Grand Prix Series
Girls Of Motocross
Racing Classes
2018 Spring Series Points
2018 Mud Bog Series
Related Links
Frequently Asked Questions
2018 Summer Series Points
2018 Halloween Spooktakular
Reads Racing Staff
Points Chart
2018 Fall Series Points
Archive Information
Contact Us
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
Hangtime MX Park - Akron, Indiana
Sunday September 20, 2018 -State Race Round Three
Race Results Race: 1
Open Quad A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 610 YAM Jason A. Klootwyk Michigan City, IN 1 1 60
Open Quad B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 865 SUZ Matthew Sanders Brookston, IN 2 1 60
2 238 HON Chris Diskin Lafayette, IN 1 3 50
3 59 YAM Erick Gluth Rensselaer, IN 3 2 42
Open Quad C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 75 YAM Kelsie R. Orr Ossian, IN 2 1 60
2 35 SUZ Brandon Jones Thayer, IN 1 2 50
Race Results Race: 2
Schoolboy 1 (12-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 530 KAW Kayden Ruble Wilkinson, IN 1 2 60
2 11 YAM Thomas Winger IN 2 4 50
3 273 KAW Noah Pozzi Lowell, IN 4 3 42
4 506 YAM Parker Goble Claypool, IN 3 5 36
5 22 KTM Corbin Gaston Richwood, OH DNF 1 32
30+ A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 894 YAM Michael Heingartner Waterloo, IN 1 1 60
250 A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 305 YAM Nicholas Hunt Fort Wayne, IN 1 1 60
250 B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 212 YAM Mason Mcsorley Fort Wayne, IN 1 1 60
250 C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 213 HON Daniel Warrick Fort Wayne, IN 1 1 60
2 122 KAW Trevor Corle Griffith, IN 2 2 50
3 401 SUZ Mason Davidson Markle, IN 4 3 42
4 17 HON Nick Pozzi Lowell, IN 3 4 36
5 670 YAM Triston Kirkwood Macy, IN 5 5 32
Race Results Race: 3
Open Mini 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 213 COB Berick Wood Sturgis, MI 1 1 60
2 244 KTM Lukas Searer Wheatfield, IN 2 2 50
3 306 KAW Lex Locklin Pierceton, IN 4 3 42
4 826 KAW Hunter Jones Sheridan, IN 3 4 36
5 979 KAW Jesse Funk Demotte, IN 5 5 32
6 769 YAM Paxton Goble Leesburg, IN 6 6 30
7 408 YAM Blain Sheetz Etna Green, IN 7 7 28
8 51 Unk Luke Zander Lake Village, IN 8 8 26
9 30 HON David Weiler Warsaw, IN 9 9 24
10 10 YAM Madison Klinger Akron, IN 11 10 22
11 42 KAW Blaine Baney Mentone, IN 10 DNF 20
Race Results Race: 4
Limited Pee Wee JR 4-6
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KTM Levi Klinger Akron, IN 1 1 60
2 967 KTM Elliott Lock Warsaw, IN 2 2 50
3 402 YAM Ian W. Manns Akron, IN 3 3 42
4 010 YAM Cole Pristasch Indianapolis, IN 4 4 36
Limited Pee Wee SR 7-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 456 COB Uriah Wood Sturgis, MI 1 1 60
2 878 YAM Alex Blackshire South Milford, IN 3 2 50
3 030 KTM Gavin Vetor Warsaw, IN 2 3 42
Race Results Race: 5
30+ B/C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 610 YAM Jason A. Klootwyk Michigan City, IN 1 1 60
50 +
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 52 SUZ Dan Heingartner Avilla, IN 1 1 60
Open A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 305 YAM Nicholas Hunt Fort Wayne, IN 1 1 60
Open C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 950 Unk Jacob Hopkins 3 2 60
2 213 HON Daniel Warrick Fort Wayne, IN 1 4 50
3 5 HON Spencer Padgett Rolling Prairie, IN 6 1 42
4 41 HON Jeffrey Hopper Whitestown, IN 5 3 36
5 76 YAM Jalynn Borkholder Nappanee, IN 2 6 32
6 551 KAW Nick Travis Gary, IN 4 5 30
125cc 2-stroke only
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 273 KAW Noah Pozzi Lowell, IN 1 2 60
2 22 KTM Corbin Gaston Richwood, OH DNF 1 50
Schoolboy 2 (14-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 212 YAM Mason Mcsorley Fort Wayne, IN 1 1 60
2 506 YAM Parker Goble Claypool, IN 2 2 50
25+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 894 YAM Michael Heingartner Waterloo, IN 1 1 60
Race Results Race: 6
85 12-15
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 x KAW Kaden Davidson Markle, IN 1 1 60
2 19 YAM Lucas Brown Fort Wayne, IN 2 2 50
3 088 KAW Daniel Starkey Albion, IN 3 3 42
4 324 SUZ Jackson Elliott Indianapolis, IN 4 4 36
5 08 YAM Cody Tribble Gary, IN 5 5 32
6 519 KAW Ethan Medcalf West Layayette, IN 6 6 30
7 33 YAM Zachary Evans Bristol, IN 7 7 28
8 15 Unk Lane Zander Lake Village, IN 8 8 26
65 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 456 COB Uriah Wood Sturgis, MI 1 1 60
2 51 Unk Luke Zander Lake Village, IN 3 2 50
3 13 KAW Johnathan Arnett Warsaw, IN 2 4 42
4 5k KAW Kasey Downs Peru, IN 4 3 36
Race Results Race: 7
Girls 9-14
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 06 KAW Jayda Moormann Laporte, IN 1 1 60
2 007 KAW Rylee Evans Bristol, IN 2 2 50
3 925 YAM Alexis Arnett Warsaw, IN 3 3 42
4 10 YAM Madison Klinger Akron, IN 4 4 36
85 9-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 213 COB Berick Wood Sturgis, MI 1 1 60
2 244 KTM Lukas Searer Wheatfield, IN 2 2 50
3 826 KAW Hunter Jones Sheridan, IN 3 3 42
4 979 KAW Jesse Funk Demotte, IN 4 4 36
5 769 YAM Paxton Goble Leesburg, IN 5 5 32
6 408 YAM Blain Sheetz Etna Green, IN 6 6 30
7 30 HON David Weiler Warsaw, IN 7 7 28
8 10 YAM Madison Klinger Akron, IN 8 8 26
9 42 KAW Blaine Baney Mentone, IN DNF DNF 24
Race Results Race: 8
Mini Quad
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 15 Unk Lane Zander Lake Village, IN 1 1 60
2 141 DRR Andrew Klootwyk Michigan City, IN 3 2 50
3 131 DRR Allison Klootwyk Michigan, IN 4 3 42
4 45 Unk Brock Alexander Crown Point, IN 5 4 36
5 71 ET Willow Gluth Wheatfeild, IN 6 5 32
6 51 Unk Luke Zander Lake Village, IN 2 DNF 30
Mini Quad Jr.
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 27 YAM Jaxon Jimenez Peru, IN 1 2 60
2 400 DRR Micah Fouts Niles, MI 2 4 50
3 59 Unk Austin Gluth Wheatfeild, IN 4 3 42
4 259 ET Roman Keeling Walkerton, IN 7 1 36
5 44 APE Colton Sanders Brookston, IN 3 5 32
6 x Unk Jace Hopper Whitestown, IN 6 6 30
7 14 PLS Jamison Jimenez Peru, IN 8 7 28
8 46 Unk Hayden Pierce 5 DNF 26
9 5 DRR Isabella Gluth Rensselaer, IN DNF 8 24
Race Results Race: 9
PITBIKE
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 506 YAM Parker Goble Claypool, IN 1 1 60
2 30 HON David Weiler Warsaw, IN 3 2 50
3 10 YAM Madison Klinger Akron, IN 4 3 42
4 18 KAW Daniel J. Wachowski Gary, IN 2 DNF 36
Race Results Race: 10
Limited Pee Wee 4-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KTM Levi Klinger Akron, IN 1 1 60
2 27 YAM Jaxon Jimenez Peru, IN 3 2 50
3 010 YAM Cole Pristasch Indianapolis, IN 2 3 42
4 402 YAM Ian W. Manns Akron, IN 4 DSQ 36
WHOBBLER
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 75 YAM Ryder Harris South Whitley, IN 1 1 60
Race Results Race: 11
Super Mini 12-16
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 19 YAM Lucas Brown Fort Wayne, IN 1 1 60
2 088 KAW Daniel Starkey Albion, IN 2 2 50
3 324 SUZ Jackson Elliott Indianapolis, IN 3 3 42
4 519 KAW Ethan Medcalf West Layayette, IN 4 4 36
5 925 YAM Parker Goble Claypool, IN 6 5 32
6 15 Unk Lane Zander Lake Village, IN 5 6 30
7 11 YAM James Winger New Castle, IN 7 7 28
 
 
Are you a Facebook User?
Race updates and reminders are posted regularly so don’t miss out on this valuable source of information.
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
13253 East State Road 114
Akron, Indiana 46910
(574) 893-1649