Home
Open Practice Information
2018 Buff Daddy Series
Reads Racing Membership
Track Locations
2018 Practice Schedule
2018 Indiana State Series
AMA Membership
Costs and Fees
2018 Race Schedule
2018 Motopalooza
Media Galleries
Hotels and Camping
2018 Race Results
2018 Grand Prix Series
Girls Of Motocross
Racing Classes
2018 Spring Series Points
2018 Mud Bog Series
Related Links
Frequently Asked Questions
2018 Summer Series Points
2018 Halloween Spooktakular
Reads Racing Staff
Points Chart
2018 Fall Series Points
Archive Information
Contact Us
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
Hangtime MX Park - Akron, Indiana
Saturday September 29, 2018 - Day Race
Race Results Race: 1
Mini Quad
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 15 Unk Lane Zander Lake Village, IN 1 1 30
2 51 Unk Luke Zander Lake Village, IN 2 2 25
3 31 Unk Brock Alexander Crown Point, IN 3 3 21
4 45 KAW Kasey Downs Peru, IN DNS 4 18
Mini Quad Jr.
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 259 ET Roman Keeling Walkerton, IN 1 1 30
2 x Unk Jace Hopper Whitestown, IN 2 2 25
3 46 Unk Hayden Pierce 3 3 21
Race Results Race: 2
Schoolboy 1 (12-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 273 KAW Noah Pozzi Lowell, IN 1 1 30
2 506 YAM Parker Goble Claypool, IN 2 2 25
3 530 KAW Kayden Ruble Wilkinson, IN 3 3 21
4 51 YAM Thomas Winger IN 4 4 18
Open A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 967 HON Adam W. Lock Warsaw, IN 1 1 30
2 256 YAM James Austin 2 2 25
Open C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 5 HON Spencer Padgett Rolling Prairie, IN 1 1 30
2 88 HON Kolby Ruble 3 2 25
3 950 Unk Jacob Hopkins 2 4 21
4 76 YAM Jalynn Borkholder Nappanee, IN 4 3 18
5 551 KAW Nick Travis Gary, IN 7 5 16
6 41 HON Jeffrey Hopper Whitestown, IN 6 6 15
7 729 KAW Reid Gunn 5 7 14
Race Results Race: 3
85 12-15
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 08 YAM Cody Tribble Gary, IN 1 1 30
2 33 YAM Zachary Evans Bristol, IN 2 2 25
3 519 KAW Ethan Medcalf West Layayette, IN 4 3 21
4 15 Unk Lane Zander Lake Village, IN 3 4 18
Girls 9-14
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 06 KAW Jayda Moormann Laporte, IN 1 1 30
2 007 KAW Rylee Evans Bristol, IN 3 2 25
3 925 YAM Alexis Arnett Warsaw, IN 2 3 21
4 10 YAM Madison Klinger Akron, IN DNS 4 18
85 9-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 826 KAW Hunter Jones Sheridan, IN 1 1 30
2 769 YAM Paxton Goble Leesburg, IN 3 2 25
3 979 KAW Jesse Funk Demotte, IN 2 3 21
4 36 KTM Micah Jelinski Mishawaka, IN 4 4 18
5 30 HON David Weiler Warsaw, IN 6 5 16
6 408 YAM Blain Sheetz Etna Green, IN 5 6 15
Race Results Race: 4
Open Quad A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 55 HON Logan R. Stanfield Peru, IN 1 1 30
Open Quad C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 75 YAM Kelsie R. Orr Ossian, IN 1 1 30
2 70f HON Kyle Fishburn Plymouth, IN 2 2 25
3 913 YAM Travis Jones 3 3 21
4 1 HON Derick Pierece 4 4 18
5 51 HON Kristin Henson North Mancheste, IN 5 5 16
6 26 SUZ Ryan Knepper Cromwell, IN 6 6 15
Race Results Race: 5
Limited Pee Wee JR 4-6
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 221 KAW Jalen Tash North Manchester, IN 1 1 30
2 402 YAM Ian W. Manns Akron, IN 3 2 25
3 357 YAM Ace Mason Warsaw, IN 2 3 21
Limited Pee Wee SR 7-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 030 KTM Gavin Vetor Warsaw, IN 1 1 30
2 878 YAM Alex Blackshire South Milford, IN 2 2 25
3 3 KTM Dane Mason 3 3 21
Limited Pee Wee 4-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 KTM Levi Klinger Akron, IN 1 1 30
Race Results Race: 6
Super Mini 12-16
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 519 KAW Ethan Medcalf West Layayette, IN 1 1 30
2 11 YAM James Winger New Castle, IN 2 2 25
Open Mini 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 769 YAM Paxton Goble Leesburg, IN 2 2 30
2 979 KAW Jesse Funk Demotte, IN 1 3 25
3 408 YAM Blain Sheetz Etna Green, IN 3 4 21
4 30 HON David Weiler Warsaw, IN 4 5 18
5 15 YAM Mason Flynn Huntington, IN 5 6 16
6 826 KAW Hunter Jones Sheridan, IN DNS 1 15
7 10 YAM Madison Klinger Akron, IN DNS 7 14
Race Results Race: 7
40+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 130 YAM Don R. Childers Rochester, IN 1 1 30
250 A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 61 YAM Jeffrey A. Henson North Mancheste, IN 1 1 30
250 C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 122 KAW Trevor Corle Griffith, IN 1 1 30
2 587 YAM Cole Luster Peru, IN 2 2 25
3 670 YAM Triston Kirkwood Macy, IN 3 3 21
4 595 HON Logan R. Stanfield Peru, IN 4 4 18
5 76 YAM Jalynn Borkholder Nappanee, IN 5 5 16
14/24
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 950 Unk Jacob Hopkins 1 1 30
125cc 2-stroke only
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 273 KAW Noah Pozzi Lowell, IN 1 1 30
Schoolboy 2 (14-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 506 YAM Parker Goble Claypool, IN 1 1 30
25+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 256 YAM James Austin 1 1 30
Race Results Race: 8
PITBIKE
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 999 YAM Josh Flynn Huntington, IN 1 2 30
2 30 HON David Weiler Warsaw, IN 2 DNS 25
3 10 YAM Madison Klinger Akron, IN DNS 3 21
65 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 36 KTM Micah Jelinski Mishawaka, IN 1 1 30
2 51 Unk Luke Zander Lake Village, IN 2 2 25
3 13 KAW Johnathan Arnett Warsaw, IN 3 3 21
 
 
Are you a Facebook User?
Race updates and reminders are posted regularly so don’t miss out on this valuable source of information.
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
13253 East State Road 114
Akron, Indiana 46910
(574) 893-1649