Home
Reads Racing Rules
2017 Spring Championship Info
AMA Membership
Track Locations
2017 Race Schedule

2017 Summer Championship Info

Reads Racing Membership
Costs and Fees
2017 Practice Schedule
2017 Fall Championship Info
Media Galleries
Hotels and Camping
2017 Race Results
2017 Buff Daddy Series
Girls Of Motocross
Racing Classes
2017 Spring Series Points
2017 Indiana State Series
Related Links
Frequently Asked Questions
2017 Summer Series Points
2017 Motopalooza
Archive Information
Points Chart
2017 Fall Series Points
2017 Womens Championship
 
Open Practice Information
2017 Grand Prix Series
2017 Halloween Spooktakular
 
Reads Racing Staff
2017 Mud Bog Series
 
Contact Us
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
Trojan Raceway - Pierceton, Indiana
Sunday August 13, 2017 - Indiana State Race Round One
Race Results Race: 1
Open Quad A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 16 YAM Bradley P. Taylor North Webster, IN 1 1 60
2 115 HON Derek Glass Alexandria, IN 2 2 50
Open Quad B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 238 HON Chris Diskin Lafayette, IN 1 1 60
Open Quad C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 368 YAM Zachary Alexander Sheridan, IN 1 1 60
2 44 YAM Cameron Yoder Peru, IN 2 2 50
3 220 YAM Don Massey Sheridan, IN 3 3 42
4 87 KAW Branden Pittman Bremen, IN 5 4 36
5 45 YAM Kevin Payne Sheridan, IN 4 5 32
Race Results Race: 2
Pitbike Jr
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 17 KTM Drake Garner Albion, IN 2 1 60
2 94 COB Ryder Warmoth Romney, IN 1 2 50
3 10 YAM Madison Klinger Akron, IN 3 3 42
Limited Pee Wee 4-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 17w YAM Blake Warmoth Lebanon, IN 1 1 60
2 11x HON Kynlee Orr 2 2 50
3 11 YAM Amaya Bruner Syracuse, IN 3 3 42
WHOBBLER
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 YAM Levi M. Klinger 1 1 60
2 32 KTM Kase Orr 2 2 50
3 402 YAM Ian W. Manns Akron, IN 3 3 42
Race Results Race: 3
30+ B/C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 462 KAW Mike Eusey Brownsberg, IN 1 1 60
2 458 SUZ Peter Pristasch Indianapolis, IN 2 2 50
3 416 HON Cordi Pattison Van Buren, IN 3 3 42
50 +
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 28 HSK Michael Warmoth Lebanon, IN 1 1 60
2 5 KTM Monte L. Reed Jr Cicero, IN 2 2 50
3 896 YAM Mike Hall Anderson, IN 3 3 42
4 31 HON Charles D. Koch Elkhart, IN 5 4 36
5 52 SUZ Dan Heingartner Avilla, IN 4 6 32
6 26 KAW Joe Pozzi Lowell, IN 6 5 30
Women 12- Up
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 64 HON Cady L. Pressler Columbia City, IN 1 1 60
2 846 KAW Addison Clouse Cumberland, IN 2 2 50
3 341 KTM Abby Grady Grovertown, IN 3 3 42
4 531 KAW Devin Foltz Dunkerk, IN 4 4 36
Race Results Race: 4
Mini Quad
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 31 PLS Brock Alexander Crown Point, IN 2 1 60
2 24 PLS Alizabeth Baird Avilla, IN 3 2 50
3 15 DRR Lane Zander Lake Village, IN 1 DNF 42
Mini Quad Jr.
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 51 DRR Luke Zander Lake Village, IN 1 1 60
2 27 PLS Jaxon Jimenez Peru, IN 2 2 50
3 x PLS Jace Hopper Whitestown, IN 3 3 42
Race Results Race: 5
Schoolboy 1 (12-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 212 YAM Mason Mcsorley Fort Wayne, IN 1 1 60
2 355 SUZ Luke Dewitt Warsaw, IN 2 2 50
250 A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 305 YAM Nicholas Hunt Fort Wayne, IN 1 1 60
250 B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 908 YAM Braden S. Groves Fort Wayne, IN 1 1 60
2 64 HON Cady L. Pressler Columbia City, IN 3 2 50
3 76 KAW Jared Meranda Gaston, IN 2 3 42
4 1 SUZ Seth E. Orr Ossian, IN 4 4 36
5 7 SUZ Lonnie Orr Ossian, IN 5 5 32
6 846 KAW Addison Clouse Cumberland, IN 6 6 30
250 C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 122 KAW Trevor Corle Casey, IN 1 1 60
2 329 KAW Adam Coburn Syracuse, IN 2 2 50
3 19 YAM Devin Childers Rochester, IN 4 3 42
4 45 YAM Aidan D. Griffis Laotto, IN 3 4 36
5 453 KTM Jonah Hollars Peru, IN 5 6 32
6 730 SUZ Seth Esckelson Rochester, IN 7 5 30
7 531 KAW Devin Foltz Dunkerk, IN 8 7 28
8 01 HON Trae Hand Fort Wayne, IN 6 DNF 26
Race Results Race: 6
Super Mini 12-16
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 22k KAW Kameron R. Orr Hamlet, IN 1 1 60
2 37 KTM Layne Fisher Walkerton, IN 2 2 50
3 088 KAW Daniel Starkey Albion, IN 3 3 42
4 324 SUZ Jackson Elliott Ndianaplois, IN 4 4 36
5 273 KAW Noah Pozzi Lowell, IN 5 5 32
Girls 9-14
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 007 KAW Rylee Evans Bristol, IN 1 1 60
Open Mini 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 22 KTM Corbin Gaston Rich Wood, OH 1 1 60
2 306 YAM Lex Locklin Pierceton, IN 2 2 50
3 826 KAW Hunter Jones Sheridan, IN 3 3 42
4 353 YAM Brady Warmoth Lebanon, IN 4 4 36
5 30 HON David Weiler 5 5 32
DNS 918 KAW Grant Likens North Webster, IN DNS DNS
Race Results Race: 7
Limited Pee Wee JR 4-6
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 17w YAM Blake Warmoth Lebanon, IN 3 1 60
2 112 KTM Logan Arnett Milford, IN 2 2 50
3 25 YAM Brantlee Shidler Urbana, IN 1 3 42
4 967 YAM Elliott Lock 4 4 36
5 415 YAM Deegan Hobbs Indianopolis, IN 5 5 32
6 458 YAM Cole Pristasch Indianapolis, IN 6 6 30
7 1 YAM Lane Likens North Webster, IN 7 7 28
Limited Pee Wee SR 7-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 94 COB Ryder Warmoth Romney, IN 1 1 60
2 27 KTM Grant Carmichael Chesterton, IN 2 2 50
3 17 KTM Drake Garner Albion, IN 3 3 42
Race Results Race: 8
Open B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 908 YAM Braden S. Groves Fort Wayne, IN 1 1 60
2 76 KAW Jared Meranda Gaston, IN 2 2 50
3 415 YAM Zach Mcrill Westfield, IN 4 3 42
4 643 KTM James Grady Grovertown, IN 3 4 36
Open C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 228 KAW Brandon Miller Saint Joe, IN 1 1 60
2 299 YAM Eddie Keller Churubusco, IN 5 2 50
3 144 HON Jeff Hopper Whitestone, IN 4 3 42
4 01 HON Trae Hand Fort Wayne, IN 3 4 36
5 225 YAM Kody Pegg Fort Wayne, IN 2 5 32
Race Results Race: 9
30+ A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 894 HON Michael Heingartner Waterloo, IN 1 1 60
40+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 304 YAM Sam Geller Chrursco, IN 1 2 60
2 81 HON Chris C. Koch Osceola, IN 3 1 50
3 55 HON Vinny Allen Mckinney, IN 2 3 42
4 130 YAM Don R. Childers Rochester, IN 5 4 36
5 86 YAM Rick Denney Greensburg, IN 4 DNS 32
6 5 KTM Monte L. Reed Jr Cicero, IN 6 DNS 30
Schoolboy 2 (14-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 85 KTM Jacob Wagner Warsaw, IN 1 1 60
2 329 KAW Adam Coburn Syracuse, IN 2 2 50
3 314 SUZ Kam'ron George Gas City, IN 3 3 42
4 670 YAM Triston Kirkwood Macy, IN 4 4 36
25+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 2 HON Vincent C. Filluzzi Auburn, IN 1 1 60
2 781 HON Brad Sordelet Fort Wayne, IN 2 2 50
3 322 YAM Trent W. Armstrong Denver, IN 3 DNS 42
Race Results Race: 10
65 7-9
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 909 KAW Wyatt Hopper Zionsville, IN 1 1 60
2 06 KAW Jayda Moormann Laporte, IN 3 2 50
3 11 COB Tyson Glenn Goshen, IN 2 3 42
4 124 KTM Carsten Hollars Peru, IN 4 6 36
5 107 KTM Blake Coburn Kimmell, IN 6 5 32
6 238 KAW Johnny Likens North Webster, IN 8 4 30
7 952 COB Brodi Street Van Buren, IN 5 8 28
8 56 SUZ Isaac Hopper Whitestown, IN 7 7 26
Race Results Race: 11
14/24
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 85 KTM Jacob Wagner Warsaw, IN 1 1 60
2 76 KAW Jared Meranda Gaston, IN 2 2 50
3 228 KAW Brandon Miller Saint Joe, IN 3 3 42
DNS 5 SUZ Tyler Watkins Marion, IN DNS DNS
125cc 2-stroke only
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 212 YAM Mason Mcsorley Fort Wayne, IN 1 1 60
2 467 YAM Schyler L. Altherr Pendleton, IN 4 2 50
3 355 SUZ Luke Dewitt Warsaw, IN 3 3 42
4 981 YAM Konner Graddy Anderson, IN 2 4 36
5 17 HON Nick Pozzi Lowell, IN 5 5 32
Throwback Class
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 62 HON Kevin Orsburn Garrett, IN 1 2 60
2 416 HON Cordi Pattison Van Buren, IN 3 1 50
3 689 HON Kyle Wagner New Haven, IN 2 3 42
4 112 YAM Matt Rider Auburn, IN 4 4 36
Race Results Race: 12
85 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 22 KTM Corbin Gaston Rich Wood, OH 1 1 60
2 103 YAM Ean Coburn Kimmell, IN 3 3 50
3 826 KAW Hunter Jones Sheridan, IN 2 4 42
4 33 YAM Zachary Evans Bristol, IN 5 2 36
5 353 YAM Brady Warmoth Lebanon, IN 4 6 32
6 454 KTM Grayson Hollars Peru, IN 6 5 30
DNS 918 KAW Grant Likens North Webster, IN DNS DNS
85 12-15
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 22k KAW Kameron R. Orr Hamlet, IN 1 1 60
2 37 KTM Layne Fisher Walkerton, IN 2 2 50
3 19 SUZ Lucas Brown Fort Wayne, IN 3 4 42
4 088 KAW Daniel Starkey Albion, IN 5 3 36
5 324 SUZ Jackson Elliott Ndianaplois, IN 4 5 32
6 113 KAW Jacob Jones Fort Wayne, IN 6 6 30
PITBIKE
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 30 HON David Weiler 1 1 60
2 105 HON Christian Beabout Indianapolis, IN 2 DNS 50
 
 
Are you a Facebook User?
Race updates and reminders are posted regularly so don’t miss out on this valuable source of information.
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
13253 East State Road 114
Akron, Indiana 46910

1-(574) 893-1649