Home
Reads Racing Rules
2017 Spring Championship Info
AMA Membership
Track Locations
2017 Race Schedule

2017 Summer Championship Info

Reads Racing Membership
Costs and Fees
2017 Practice Schedule
2017 Fall Championship Info
Media Galleries
Hotels and Camping
2017 Race Results
2017 Buff Daddy Series
Girls Of Motocross
Racing Classes
2017 Spring Series Points
2017 Indiana State Series
Related Links
Frequently Asked Questions
2017 Summer Series Points
2017 Motopalooza
Archive Information
Points Chart
2017 Fall Series Points
2017 Womens Championship
 
Open Practice Information
2017 Grand Prix Series
2017 Halloween Spooktakular
 
Reads Racing Staff
2017 Mud Bog Series
 
Contact Us
 

Reads Racing Unlimited, Inc.
Hangtime MX Park - Akron, Indiana
Friday September 1, 2017
Motopalooza Round One

Race Results Race: 1
Open Quad C
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 220 Don Massey Sheridan, IN 1 1 30
2 45 Kevin Payne Sheridan, IN 2 2 25
3 11 Jalynn Borkholder Nappanee, IN DNF DNF 21
Race Results Race: 2
125cc 2-stroke only
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 68 Nathan Baumgartner Rommey, IN 2 1 30
2 30 Garrett Snodgrass Walkerton, IN 1 2 25
3 17p Nick Pozzi Lowell, IN 3 3 21
4 21 Ethan Caverley Plymouth, IN 4 DNF 18
25+
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 221 Jordan Massey Sheridan, IN 1 1 30
2 17 Stephen Joachinson 2 2 25
Throwback Class
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 52 Jeremy Greene Leesburg, IN 1 1 30
2 62 Kevin Orsburn Garrett, IN 2 2 25
3 107 Austin Moore 3 3 21
Race Results Race: 3
Limited Pee Wee JR 4-6
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 458 Cole Pristasch Indianapolis, IN 2 1 30
2 967 Elliott Lock Warsaw, IN 1 2 25
Pitbike Jr
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 10 Madison Klinger Akron, IN 2 1 30
2 5k Kasey Downs Peru, IN 1 2 25
Limited Pee Wee 4-8
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 701 Kilee Womac Fort Wayne Q, IN 1 1 30
WHOBBLER
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 205 Levi Klinger Akron, IN 1 1 30
2 402 Ian W. Manns Akron, IN 2 2 25
Race Results Race: 4
65 7-9
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 909 Wyatt Hopper Zionsville, IN 1 1 30
2 06 Jayda Moormann Laporte, IN 2 2 25
3 212 Bryson Greene Leesburg, IN 3 3 21
65 10-11
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 769 Paxton Goble Leesburg, IN 1 1 30
85 7-11
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 904 Cj Titara Wilkinson, IN 3 1 30
2 33 Zachary Evans Bristol, IN 2 2 25
3 826 Hunter Jones Sheridan, IN 1 3 21
85 12-15
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 22 Kameron R. Orr Hamlet, IN 1 1 30
2 37 Layne Fisher Walkerton, IN 2 2 25
3 324 Jackson Elliott Indianapolis, IN 3 3 21
4 19 Lucas Brown Fort Wayne, IN 4 4 18
5 506 Parker Groble Claypool, IN 5 5 16
PITBIKE
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 30 David Weiler Warsaw, IN 1 1 30
2 16 Bradey Pitman 2 2 25
Race Results Race: 5
250 A
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 61 Jeffrey A. Henson North Mancheste, IN 1 1 30
250 B
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 18w Daniel J. Wachowski Gary, IN 1 DNF 30
250 C
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 221 Jordan Massey Sheridan, IN 1 1 30
2 30 Garrett Snodgrass Walkerton, IN 2 3 25
3 122 Trevor Corle Griffith, IN 3 4 21
4 17 Sal Burriesci Port Richey, FL 5 5 18
5 19 Devin Childers Rochester, IN 4 7 16
6 129 Colton Sharp Plymouth, IN 7 6 15
7 27 Roy Womac Fort Wayne, IN 6 8 14
8 18 Michael Frost Gary, IN DNF 2 13
Women 12- Up
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 846 Addison Clouse Cumberland, IN 1 1 30
Race Results Race: 6
Mini Quad
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 15 Lane Zander Lake Village, IN 1 1 30
2 31 Brock Alexander Crown Point, IN 2 2 25
3 24 Alizabeth Baird Avilla, IN 3 3 21
Mini Quad Jr.
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 51 Luke Zander Lake Village, IN 1 1 30
2 27 Jaxon Jimenez Peru, IN 2 2 25
3 x Jace Hopper Whitestown, IN 3 3 21
Race Results Race: 7
Schoolboy 1 (12-16)
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 68 Nathan Baumgartner Rommey, IN 1 1 30
2 511 Ashton Greene Leesburg, IN 2 2 25
40+
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 130 Don R. Childers Rochester, IN 1 1 30
50 +
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 26 Joe Pozzi Lowell, IN 1 1 30
14/24
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 / Jordan Parmley Daleville, IN 1 1 30
2 107 Austin Moore 2 2 25
Open A
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 61 Jeffrey A. Henson North Mancheste, IN 1 1 30
Open C
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 5 Nick Travis Gary, IN 1 1 30
2 17 Sal Burriesci Port Richey, FL 3 2 25
3 144 Jeffrey Hopper Whitestown, IN 2 3 21
Schoolboy 2 (14-16)
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 42 Tyler Snodgrass Walkerton, IN 2 1 30
2 314 Kam'ron George Gas City, IN 1 2 25
3 129 Colton Sharp Plymouth, IN 3 3 21
4 670 Triston Kirkwood Macy, IN 4 4 18
Race Results Race: 8
Super Mini 12-16
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 22 Kameron R. Orr Hamlet, IN 1 1 30
2 37 Layne Fisher Walkerton, IN 2 2 25
3 324 Jackson Elliott Indianapolis, IN 3 3 21
4 273 Noah Pozzi Lowell, IN 4 4 18
Girls 9-14
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 007 Rylee Evans Bristol, IN 1 1 30
Open Mini 7-11
Finish Number Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 826 Hunter Jones Sheridan, IN 1 1 30
2 30 David Weiler Warsaw, IN 2 2 25
3 10 Madison Klinger Akron, IN 3 3 21
 
 
Are you a Facebook User?
Race updates and reminders are posted regularly so don’t miss out on this valuable source of information.
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
13253 East State Road 114
Akron, Indiana 46910

1-(574) 893-1649