Home
Reads Racing Rules
2017 Spring Championship Info
AMA Membership
Track Locations
2017 Race Schedule

2017 Summer Championship Info

Reads Racing Membership
Costs and Fees
2017 Practice Schedule
2017 Fall Championship Info
Media Galleries
Hotels and Camping
2017 Race Results
2017 Buff Daddy Series
Girls Of Motocross
Racing Classes
2017 Spring Series Points
2017 Indiana State Series
Related Links
Frequently Asked Questions
2017 Summer Series Points
2017 Motopalooza
Archive Information
Points Chart
2017 Fall Series Points
2017 Womens Championship
 
Open Practice Information
2017 Grand Prix Series
2017 Halloween Spooktakular
 
Reads Racing Staff
2017 Mud Bog Series
 
Contact Us
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
Hangtime MX Park - Akron, Indiana
Sunday May 14, 2017
Race Results Race: 1
Open Quad C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 5 SUZ Jalynn Borkholder Nappanee, IN 1 1 30
2 570 SUZ Jordanne R. Stichter Goshen, IN 2 2 25
Race Results Race: 2
Schoolboy 1 (12-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 68 KTM Nathan Baumgartner Rommey, IN 1 1 30
2 34 YAM Colton Camp Cicero, I 2 2 25
3 873 HON Ethan Colvin Wabash, IN 3 3 21
50 +
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 28 HSK Michael Warmoth Lebanon, IN 1 2 30
2 7 KAW Bryan K. Bowen Kokomo, IN 3 1 25
3 26 KAW Joe Pozzi Lowell, IN 2 3 21
4 38 KTM Larry Edmondson Battle Ground, IN 4 4 18
250 B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 18 KAW Daniel J. Wachowski Gary, IN 1 1 30
2 76 KAW Jared Meranda Gaston, IN 2 2 25
250 C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 122 KAW Trevor Corle Casey, IN 1 1 30
2 43 KTM Colyn Iden Columbia City, IN 2 2 25
3 566 HON Bryant Swinford Anderson, IN 3 DNF 21
14/24
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 884 YAM Xavier King Anderson, IN 1 1 30
2 5 SUZ Tyler Watkins Marion, IN 2 2 25
25+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 82 SUZ Camron Pressler Columbia City, IN 1 1 30
2 1 HON Brad K. Bowen Kokomo, IN 2 2 25
Race Results Race: 3
Limited Pee Wee JR 4-6
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 2 KTM Logan Arnett Milford, IN 1 1 30
Pitbike Jr
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 8 YAM Kalli Dayhuff Warren, IN 1 1 30
Limited Pee Wee 4-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 94 COB Ryder Warmoth Romney, IN 1 1 30
2 39 HON Bentley Dayhuff Warren, IN 2 2 25
3 13 HON Jonathan Arnett Warsaw, IN 3 3 21
Race Results Race: 4
85 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 33 COB Zachary Evans Bristol, IN 1 1 30
2 353 KTM Brady Warmoth Lebanon, IN 2 2 25
85 12-15
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 19 SUZ Lucas Brown Fort Wayne, IN 1 1 30
2 60 YAM Jordan Shaffer Rochester, IN 2 2 25
PITBIKE
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 221 YAM Becky Stichter Goshen, IN 1 DNF 30
2 62 HON Kevin Orsburn DNF DNF 25
Women 12- Up
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 10 SUZ Sandy J. Klinger Akron, IN 1 DNF 30
Race Results Race: 5
30+ B/C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 325 YAM Jarrerd Colvin Wabash, IN 1 1 30
2 10 YAM Larry E. Klinger Akron, IN 2 2 25
40+
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 7 KAW Bryan K. Bowen Kokomo, IN 1 1 30
Open A
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 82 SUZ Camron Pressler Columbia City, IN 1 1 30
2 1 HON Brad K. Bowen Kokomo, IN 2 2 25
Open B
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 76 KAW Jared Meranda Gaston, IN 1 1 30
2 267 HON Cady L. Pressler Columbia City, IN 2 2 25
3 409 YAM Dian C. Manns Akron, IN DNF DNF 21
Open C
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 5 KAW Nick Travis Gary, IN 1 1 30
125cc 2-stroke only
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 68 KTM Nathan Baumgartner Rommey, IN 1 1 30
2 981/ KTM Konner Graddy Anderson, IN 3 2 25
3 884 YAM Xavier King Anderson, IN 2 3 21
4 34 YAM Colton Camp Cicero, I 4 4 18
5 17 SUZ Nick Pozzi Lowell, IN 5 5 16
6 38 KTM Dalton Edmondson Battle Ground, IN 6 6 15
7 107 KTM Austin Moore Pendleton, IN 7 7 14
Schoolboy 2 (14-16)
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 873 HON Ethan Colvin Wabash, IN 1 1 30
2 314 KAW Kamron George Gas City, IN 2 2 25
3 670 YAM Triston Kirkwood Macy, IN 3 3 21
Race Results Race: 6
Limited Pee Wee SR 7-8
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 94 COB Ryder Warmoth Romney, IN 1 1 30
65 7-9
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 909 KAW Wyatt Hopper Zionsville, IN 1 1 30
2 11 COB Tyson Glenn Goshen, IN 3 2 25
3 826 KAW Hunter Jones Sheridan, IN 2 3 21
Race Results Race: 7
Super Mini 12-16
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 38 KTM Dalton Edmondson Battle Ground, IN 1 1 30
2 273 KAW Noah Pozzi Lowell, IN 2 2 25
Girls 9-14
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 007 HON Rylee Evans Bristol, IN 1 1 30
Open Mini 7-11
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 353 KTM Brady Warmoth Lebanon, IN 1 1 30
2 826 KAW Hunter Jones Sheridan, IN 2 2 25
Race Results Race: 8
WHOBBLER
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 17 YAM Blake Warmoth Lebanon, IN 1 1 30
2 25 HON Blake Dayhuff Warren, IN 2 2 25
3 205 CAR Chloe Locklin 4 3 21
4 196 YAM Corey Smith Anderson, IN 3 5 18
5 402 YAM Ian W. Manns Akron, IN 5 4 16
 
 
Are you a Facebook User?
Race updates and reminders are posted regularly so don’t miss out on this valuable source of information.
 
Reads Racing Unlimited, Inc.
13253 East State Road 114
Akron, Indiana 46910

1-(574) 893-1649